حاشیه‌های خواندنی از دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب

* آرانی‌نژاد در ادامه سخنان خود به اعترافات متهمان حوادث پس از انتخابات در مورد مهدی هاشمی و عبدالله جاسبی هم اشاره کرد و خواستار رسیدگی جدی به اتهامات این دو از سوی قوه قضائیه شد. این هم سرآغاز انتقادات شدید دانشجویان به جاسبی در این دیدار بود.

* آرانی‌نژاد در ادامه از ریاست مجلس شورای اسلامی نیز انتقاد کرد و خواستار موضع‌گیری شفاف وی درباره مسائل بعد از انتخابات شد. اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام هم از تیغ تیز انتقادات آرانی‌نژاد در امان نماندند و در پایان هم از احمدی‌نژاد نیز به دلیل حلقه تنگ مدیران اطرافش و همچنین کنارگذاشتن برخی افراد هم‌سنخ از کابینه انتقاد شد تا تقریبا اغلب مسئولان طعم انتقادات دانشجویی را بچشند.

* درخواست مجازات عاملان حادثه کوی دانشگاه و هتک حرمت دانشگاه توسط برخی عوامل ناشناس و معرفی آنان به مردم، نکته‌ بعدی بود که آرانی‌نژاد مطرح کرد. البته این درخواست در سخنان تعداد دیگری از دانشجویان نیز وجود داشت و رهبر انقلاب نیز در سخنان خود بر لزوم پیگیری آن تأکید کردند.

* زهرا احمدی عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت دومین نماینده تشکل‌های دانشجویی بود که پشت تریبون قرار گرفت. او نیز در سخنان خود مهدی هاشمی و عبدالله جاسبی را مورد اشاره قرار داد و خواستار برخورد بدون مسامحه و قاطع با آنان شد. این بار نیز صدای تکبیر دانشجویان بلند شد تا نشان دهند این حرف همه دانشجویان است.

* برخی چهره‌های تکراری منتسب به دانشگاه آزاد که در بسیاری از برنامه‌های دانشجویی که برای بررسی عملکرد ریاست دانشگاه آزاد حضور داشته و جلسه را متشنج می‌کنند، در این جلسه نیز حضور داشتند. اما این جا دیگر جایی برای اغتشاش نبود و به همین دلیل آرام نشسته بودند.

* درخواست اخراج سفیر روباه پیر از ایران و همچنین اعلام بیعت مجدد دفتر تحکیم وحدت با رهبر فرزانه انقلاب از دیگر نکاتی بود که از سوی زهرا احمدی ارائه شد.

* پس از پایان سخنان احمدی، نادعلی مجری برنامه اعلام کرد که "خواهران همچنانکه در تشکل‌های دانشجویی از برادران عقب نیستند، در عبور از وقت هم عقب نیستند."

* سعید سلیمانی نماینده بسیج دانشجویی سومین فرد از اعضای تشکل‌های دانشجویی بود که پشت تریبون قرار گرفت. سعید که تنها کسی بود که برای سخنرانی متن ننوشته بود، این بار هم یک خط‌شکنی کرد تا ثابت کند اینکه می‌گویند "بسیجی خط شکن است" بیراه نیست. ماجرا از این قرار است که به دلیل ممانعت حراست بیت رهبری، در این مراسم تا پیش از سعید کسی نتوانسته بود پس از سخنان خود به محضر "آقا" رفته و دستان ایشان را ببوسد، ولی سعید از پشت تریبون اعلام کرد که "از آنجا که دوستان بیت اجازه نمی‌دهند کسی برای بوسیدن دست حضرتعالی به محضرتان برسد، من از خودتان درخواست می‌کنم که اجازه این کار را به ما بدهید." و مجری برنامه هم اعلام کرد که برای رعایت عدالت، دوستانی که پیش از سعید سخنرانی کردند نیز اگر می‌خواهند می‌توانند به حضور "آقا" برسند.

* اما آرانی‌نژاد دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان زرنگی خاص بچه‌های جامعه اسلامی را نشان داد و بعد از بوسیدن دست آقا، چفیه‌ای که همه آرزویش دارند را از ایشان گرفت. البته زرنگ‌تر از آرانی‌نژاد هم پیدا شد...

* اما سخنان مهدی طوسی دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان که دیگر نماینده تشکل‌های دانشجویی بود، جنجالی‌تر از دیگر سخنرانی‌ها نشان می‌داد.

* طوسی در سخنان خود به موسوی و خاتمی به عنوان ویترینی از توطئه‌گران فتنه‌های اخیر کشور اشاره کرد و خواستار حضور آنها در دادگاه شد که این سخنان وی تکبیر دانشجویان را به دنبال داشت.

* سخنان طوسی درباره تکرار 13 آبان دیگر در صورت ادامه دسیسه‌چینی‌های برخی دول خبیث غربی تکبیر دیگر دانشجویان را بر عهده داشت تا اینکه بحث به کابینه دهم و انتقاد شدید این فعال دانشجویی از احمدی‌نژاد رسید. طوسی گفت: "با شما سخن داریم من باب کابینه دهم، سخنان و توضیحات رئیس جمهور محترم دکتر احمدی‌نژاد را در خصوص انتخاب گزینه‌های معرفی شده از رسانه ملی شنیدیم، بگذریم که بسیاری از این توجیهات را منطقی نیافتیم و برخلاف ادعای ایشان، اینگونه انتخاب و طرد بدون حجت برخی نیروهای ارزشی، متخصص و توانمند را نشأت گرفته از تأثیرپذی ایشان از حلقه «کردان، رحیمی و مشایی» می‌دانیم و ضمن اینکه به واسطه این معلوم الحالان تا کنون دلخوری های زیادی برای مردم متدین و انقلابی ایران فراهم آمده است، اعلام می‌نماییم که جنبش دانشجویی مسلمان که با هیچ فرد یا گروهی در پیگیری مطالبات مردم و رهبری عقد اخوت نبسته است."

* انتقاد طوسی از حلقه کردان، رحیمی، مشایی، سومین تکبیر دانشجویان را در پی‌داشت تا وی تا همین‌جا رکورددار تکبیرهای دانشجویان باشد، اما این نیز پایان کار نبود.

* کامران دانشجو وزیر پیشنهادی علوم احمدی‌نژاد نیز هنوز وزیر نشده، طعم انتقادات دانشجویی را چشید. آنجا که طوسی گفت: "از آن جایی که دانشجو، صریح و صادق هستیم، با اعتقاد به تکلیف محوری خود بیان می داریم که تاکنون تمام تلاش جریان دانشجویی بر آن بوده که دانشگاه آزاد را از چنگال مافیای زر و زور و تزویر خارج نماید اما متأسفانه شاهد آن هستیم که از سوی رئیس جمهور محترم فردی برای تصدی وزارت علوم معرفی شده است که مافیای مذکور تمام قامت برای رأی‌آوری آن تلاش می‌کند و این مسأله به هیچ عنوان از جانب جریان دانشجویی مسلمان برتافته نمی‌شود." این سخنان طوسی نیز با تکبیر دانشجویان همراه بود تا برای کامران دانشجو روشن شود که برای در امان ماندن از این سنخ انتقادات دانشجویی باید در وهله اول موضعش را در برابر دانشگاه آزاد و مدیریت آن روشن کند.

* رهبر انقلاب سخنان همه دانشجویان را به دقت گوش داده و یادداشت برداری می‌کردند، تا در پایان به آنها پاسخ دهند.

* اما همان‌طور که گفتیم زرنگ‌تر از آرانی‌نژاد هم در بین سخنرانان حضور داشت که همین طوسی بود که پس از آنکه چفیه حضرت "آقا " به آرانی‌نژاد رسید و دیگران از آن محروم ماندند، طوسی چفیه‌ای که در اختیار داشت را به آقا داد تا به دستان آقا تبرک شده و آن را در اختیار داشته باشد.

* مهدی که مقابل آقا دو زانو نشسته بود، درگوشی‌های جالبی هم به مقتدای خود گفت که آقا دستی بر سرش کشید. طوسی از آقا برای جوانان طلب یک دعای خاص کرد.

* در کل روز گذشته روز خوبی برای رییس دانشگاه آزاد نبود، چه آنکه سخنان سید مجتبی منتظری سخنگوی سازمان اسلامی دانشجویان ایران(سادا) که از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد است نیز رنگ و بوی انتقاد از این دانشگاه را داشت.

* منتظری که همگان گمان می‌کردند حداکثر یک متن خنثی در مورد دانشگاه آزاد قرائت خواهد کرد، شگفتی‌ساز شد و با بیان اینکه "مباحث مربوط به مدیریت دانشگاه آزاد موجب لطمه دیدن آبرو و حیثیت و مدرک دانشگاه آزاد شده است" موجب به وجود آمدن همهمه در میان جمع حاضر شد. البته این پایان کار نبود چه آنکه منتظری خواستار اقدام عاجل و تحول در دانشگاه آزاد نیز شد و گفت که ادامه وضعیت فعلی به صلاح دانشجویان و دانشگاهیان دانشگاه آزاد نیست.

* این سخنان منتظری موجب شد که برخی دانشجویان حاضر در جلسه پس از پایان مراسم خطاب به همان چهره‌های تکراری منتسب به دانشگاه آزاد بگویند که "به منتظری رحم کرده و اخراجش نکنید! این بنده خدا فقط 2 واحد مانده تا درسش در دانشگاه آزاد تمام شود."

* البته سخنان منتظری نکته دیگری نیز داشت که با پاسخ جالب "آقا" همراه شد. رهبر انقلاب در سخنان خود با اشاره به درخواست منتظری برای تعریف عدالت در یک جمله، گفت:‌ "دانشجویان خودشان باید بروند و تعریف عدالت را استخراج کنند، اینجا نمی‌توانیم یک بحث فلسفی کرده و ابعاد عدالت را بیان کنیم. حالا بامزه‌اش آنجاست که این دانشجو(منتظری) می‌گوید در یک جمله عدالت را تعریف کنید."

* آقا در مورد سخنان منتظری برای "تعریف عدالت در یک جمله" حکایت جالبی را نیز درباره فردی که فرزند خود را به شیخ انصاری سپرده و از او می‌خواهد که یک شبه فرزندش را فقیه تحویلش بدهد، تعریف کردند.

* پس از پایان سخنرانی‌ها مجری برنامه از حضرت آقا درخواست کرد که به نیابت از جمع حاضر و کلیه کسانی که نتوانستند دست "آقا" را ببوسند، به دست بوسی رهبر انقلاب نائل شود و البته پس از حضور وی بر روی سن و محل استقرار رهبر انقلاب، یکی از دانشجویان نخبه علمی که پس از سخنانش فراموش کرده بود به محضر آقا برسد به یکباره و به سرعت به محل استقرار رهبر انقلاب رفت که موجبات تعجب محافظان و مسئولان بیت را فراهم کرد.

* آقا سخنان خود را با تمجید از دانشجویان آغاز کرد. سه صفت "متقن، دقیق و نو" که از سوی رهبر انقلاب به سخنان دانشجویان داده شد و همچنین ابراز رضایت "آقا" از تحلیل‌های دانشجویان، قند را در دل آنها آب کرد تا خوشحال باشند از اینکه راه را گم نکرده‌اند.

* رهبر انقلاب همچنین شاخصه‌های اصلی حرف‌ها را صفا و صداقت و دوری از مجادله و... خواندند که از یک جوان درس‌خوانده و تحصیل‌کرده و نخبه انتظار می‌روند. این سخنان آقا موجب شد که دانشجویان از اینکه بیراهه نرفته و موجبات رضایت رهبر انقلاب را فراهم کرده‌اند، بسیار خوشنود باشند.

* مقام معظم رهبری در میان سخنان خود دانشجویان را به پرهیز از تندی نیز فراخوانده و به شوخی گفتند: "البته ما نیز دوران جوانی را درک کرده‌ایم، در دوران جوانی ما گفته می‌شد که جوان نباید تندی کند، می‌گفتیم اینها نمی‌دانند که تند بودن چقدر ضرورت دارد. اما حالا دیگر شما از ما این را بشنوید."

* آقا در این دیدار یک لقب زیبا هم به فرزندان معنوی خود داده و آنان را "افسران جوان مقابله با تهدیدات نرم دشمن" نامیدند. با توجه به سخن آقا مبنی بر درست بودن تحلیل‌ها و متقن و دقیق بودن سخنان دانشجویان، این لقب برازنده آنهاست. انشاءالله که قدرش را بدانند.

* ساعت 20:10 برگه‌ای به دست آقا می‌رسد مبنی بر اینکه "10 دقیقه از وقت اذان گذشته است." وقتی آقا برگه را می‌بیند با بیان اینکه حواسم نبود وقت گذشته است، به سخنان خود پایان می‌دهد. دانشجویانی که در هنگام سخنرانی آخرین نماینده دانشجویان با فرستادن صلوات‌های مکرر خواستار اتمام آن و آغاز سخنان رهبر انقلاب بودند، این بار اصلاً حواسشان به ساعت و گذشتن از وقت افطار نبود. شاید این شب از معدود شب‌هایی است که حاضرین دوست نداشتند وقت افطار به این زودی‌ها فرابرسد. حرف‌ها شیرین و شنیدنی بود.

* دانشجویان نماز را پشت سر مقتدایشان به جا می‌آورند و سپس بر خوان مولایشان افطار می‌کنند. مانند همیشه زرشک‌پلو با مرغ است ولی انصافا خیلی می‌چسبد...

* در این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، محمدمهدی زاهدی وزیر علوم، کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت، واعظ معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و برخی دیگر از مسئولان کشوری حضور داشتند. زاهدی و لنکرانی در بیشتر زمان‌ها از سخنان رهبر انقلاب و دانشجویان یادداشت‌برداری می‌کردند که با توجه به عدم معرفی آنان به مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی، احتمالاً باید یادداشت‌های خود را در اختیار وزرای علوم و بهداشت بعدی قرار دهند.

/ 2 نظر / 20 بازدید
سالک

[گل]سلام سرباز سید علی تشکر[گل]