" اتحاد اتحاد اتحاد اتحاد "

قتل ندا آقا سلطان و پرواز پرنده ثار

قتل ندا آقا سلطان و پرواز پرنده ثار

به دنبال اعتراضات غیرقانونی نسبت به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و وسعت دامنه آشوب های خیابانی که عمدتاً در شهر تهران صورت گرفت؛ قتل مشکوک دختری در یکی از خیابان های فرعی منتهی به درگیری ها بهانه مناسبی برای رسانه های غربی فراهم آورد تا با پخش تصاویری از این رخداد، بر موج حملات خود بیافزایند.
با وجود اینکه مراجع اطلاعاتی و نیز پزشکی قانونی، قتل خانم آقاسلطان را «مشکوک» و «بیشتر به یک سناریوی از قبل طراحی شده» گزارش کرده اند اما شبکه های خبری با میانداری تلویزیون های لس آنجلسی در اقدامی کاملاً هماهنگ، فیلم کشته شدن نامبرده را همراه با ارائه تفاسیر مختلف به طور مکرر پخش کردند و در آن، نوک اتهامات خود را متوجه نظام نمودند.
شبکه تلویزیونی "بی . بی . سی" در گزارشی تحت عنوان "ندا خواهان آزادی بود" به تاریخ اول تیر ماه با انتشار تصاویری از لحظه مرگ ندا آقا سلطان، او را به عنوان «نمادی از کشته شدگان درگیری های پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران» دانست که تنها «هدفش وطنش بود و برایش اهمیت داشت که در این راه قدم بردارد» (1) این شبکه تلویزیونی همچنین در مصاحبه با نامزد وی از ممانعت «مسئولان مسجدی در خیابان شریعتی» برای برگزاری مراسم ختم خبر داد.
بی . بی . سی در ادامه به پوشش خبری اعتراض نامزدهای انتخاباتی به این واقعه پرداخت و طی گزارشات مکرری به انعکاس بیانیه "مهدی کروبی" مبنی بر دعوت از مردم برای «شرکت در یک مراسم سوگواری عمومی» اقدام نمود و همزمان از افزایش «شمار کشته شدگان به دست نیروهای حکومتی» سخن گفت و کوشید بحث «تقلب در انتخابات» و «فضای رعب و وحشت و ایجاد فضای امنیتی آزار دهنده» را برجسته نماید.
سایت "پیک نت" نیز که از سوی ضد انقلابیون خارج از کشور اداره می شود با بهره جویی از این فضا، کشته شدن ندا آقا سلطان را سرآغاز «شکلگیری نطفه خشونت های خیابانی» دانست و مردم را تشویق به ادامه تظاهرات نمود.

ادامه مطلب دارد...


اقدام هماهنگ شبکه های خبری غربی در انتشار اطلاعیه های احزاب موسوم به اصلاح طلب مبنی بر «محکومیت خشونت در اعتراض های خیابانی» به ویژه تأکید آنها بر «لزوم آزادی دستگیرشدگان» به عنوان فاز دوم این پروژه و تشویق به ادامه اعتراضات خیابانی ارزیابی می شود.
رسانه های نوشتاری انگلیس نیز عمده گزارشات و نوشته های خود را در تاریخ 23 ژوئن به کشته شدن ندا آقاسلطان اختصاص دادند. روزنامه "گاردین" در مقاله ای به قلم "سایمون تیسدال" با اشاره به این موضوع از احتمال «مسدود شدن حساب های بانکی ایران نزد بانک های بریتانیایی» خبرداد. این روزنامه همچنین در یادداشت دیگری که از سوی "الیور لافت" نوشته شده بود کوشید بی بی سی و صدای آمریکا را که نقش قابل توجهی در ایجاد ناآرامی ها در تهران داشته اند، مبری جلوه دهد.
روزنامه "تایمز" هم در صفحه اول خود سه عکس مختلف از ندا آقا سلطان چاپ کرد و در صفحات داخلی به شرح ماجرای اصابت گلوله به ندا پرداخت. "جو جوزف" از مقاله نویسان روزنامه تایمز نیز موضوع خود را به چهره ندا و تبدیل شدن این تصویر به «نماد تظاهرات و اعتراض های ایران» اختصاص داد و نوشت «معمولاً در جریان هر شورش یا درگیری، یکی از تصویرهای مربوط به این واقعه، تبدیل به تمثیلی می شود که بازگو کننده شرح آن واقعه است مانند جوانی که در میدان تیانان من در پکن در مقابل تانک ارتش ایستاد»
"برونون مادوکس" یکی دیگر از ستون نویس های روزنامه تایمز در تحلیلی از واکنش کشورهای اروپایی به وقایع ایران، از شدت این واکنش ها استقبال کرد و از احتمال « کاهش بهای نفت در صورت ادامه وضعیت نا آرام در ایران» خبر داد.
روزنامه "ایندیپندنت" هم مانند اکثر روزنامه های آن روز بریتانیا ضمن انتشار عکس هایی از ندا آقاسلطان، در بخش خبرهای جهانی در یادداشتی به قلم "رابرت فیسک" نوشت: « با روشن کردن چراغ های اتومبیل ها و به دست گرفتن شمع، نمی توان جمهوری اسلامی را سرنگون کرد»
روزنامه "دیلی تلگراف" در گزارش روز چهارشنبه 24 ژوئن در گزارشی به ندا آقاسلطان لقب "فرشته آزادی" داد.
سایت ضد انقلاب "روز آنلاین" نیز که از سوی مؤسسه هلندی هیفوس اداره می شود در گزارشی به تاریخ 4 تیرماه، ندا آقاسلطان را «دختر زیبا و آزادیخواه شهید» نامید و خواستار تداوم اعتراض ها شد.
این اخبار و حواشی مرتبط به آن در حالی منتشر شده است که کاسپین ماکان در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی در خصوص مرگ نامزدش، گفت : طی روزهای اخیر حرف و حدیث های فراوان و نقل قول هایی از خانواده ندا آقا سلطان در رسانه های داخلی و خارجی از جمله سایت ها انتشار یافته که بعضاً نادرست است و من و خانواده آقا سلطان این حرف و حدیث ها را تکذیب می کنیم.
وی گفت : ندا، اساساً اهل مقابله و ماجراجویی و رفتارهای هیجانی نبود و از خشونت متنفر بود و در عین حال به استقرار آزادی و دمکراسی همراه با منطق اعتقاد داشت.
وی درباره انتشار اطلاعات نادرست از سوی رسانه ها طی روزهای گذشته گفت: اول اینکه فردی که بالای سر ندا بود و برای نجاتش تلاش می کرد، استاد موسیقی وی بود که رسانه ها او را پدر ندا معرفی کرده بودند.
ماکان، همچنین انتشار عکس دختری را در رسانه ها که نشان می داد از یک نامزد خاص حمایت می کند، مورد اشاره قرار داد و گفت که این رسانه ها آن تصویر را به ندا منتسب کردند که اقدامی غیر اخلاقی و نادرست است.
وی در خصوص عکس جعلی که نامزدش با دسبند سبز منتشر شده، افزود: ندا، اگر چه به آزادی و دمکراسی اعتقاد داشت ، اما هیچگاه از نامزد خاصی که در عکس های منتشر شده به او نسبت دادند، حمایت نمی کرد.
نامزد ندا، همچنین درباره نقل قولی از جانب وی در VOA (صدای آمریکا) و برخی رسانه های خارجی که گفته شده "مراسم خاکسپاری ندا تحت شرایط امنیتی سختی برگزار شد"، گفت : من چنین چیزی نگفته ام و به نظر می رسد برخی رسانه ها قصد دارند از آب گل آلود ماهی بگیرند.
وی افزود: از من سؤال شد آیا مشکلی در جریان تدفین ندا وجود داشت که من گفتم مراسم خاکسپاری از سوی بازماندگان، در آرامش کامل برگزار شد، این صحبتهای من با بداخلاقی رسانه ای تحریف و منتشر شد.(2)
آنچه که چندی پس از قتل ندا آقا‌سلطان مشخص شد و به نوعی تایید‌کننده گزارش‌های نهاد‌های امنیتی به شمار می‌رفت، نقش فردی به نام آرش حجازی بود.
نکته قابل تأمل درباره آرش حجازی حضور مشکوک وی در ایران در تاریخ 30 خرداد و سابقه او در انگلیس است.حجازی دانشجوی یکی از دانشگاه‌های جنوب انگلستان است که پنج روز قبل از مرگ ندا آقاسلطان (دو روز بعد از آغاز درگیری‌ها در تهران) وارد ایران شد و فردای قتل ندا آقاسلطان سریعا به انگلستان بازگشت. این در حالی بود که وزارت اطلاعات پس از آغاز درگیری‌ها و پیش از مرگ ندا آقا‌سلطان از احتمال حضور نیروهای بیگانه برای دامن زدن به آشوب‌ها و اغتشاشات خیابانی خبر داده بود. در جریان قتل ندا آقاسلطان وی همان فردی است که در هنگام شلیک گلوله به ندا، در فاصله نزدیکی از او قرار داشت و همانگونه که در ویدئوی قتل خانم آقا‌سلطان نیز مشخص است، ظاهرا سعی می‌کرد به وی کمک کند. با این حال پس از چند ساعت از قتل آقاسلطان، لحظه قتل این هموطن که در آن تحرک آرش حجازی نیز بسیار پررنگ بود، در رسانه‌های خبری دنیا مکررا پخش شد تا اینگونه رسانه‌های غربی همانند بی‌بی‌سی، نیویورک تایمز، دیلی تایمز و... «ندا آقا‌سلطان» را به عنوان سمبل اعتراض ایرانیان به نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری معرفی کنند. حتی باراک اوباما با ادعای اینکه فیلم قتل ندا‌آقاسلطان را دیده است، در کاخ سفید به خبرنگاران گفت که دل او با دیدن فیلم «شکسته شد».
پس از حضور حجازی در انگلیس که با شانتاژ بی‌سابقه خبری رسانه‌های خارجی درباره قتل آقا سلطان همراه بود، بی‌بی‌سی (‌رسانه خبری وابسته به دولت انگلیس) گفت‌وگوی مفصلی از وی را با نام «پزشک ایرانی از ماجرای مرگ ندا می‌گوید» منتشر ساخت.حجازی در این گفت‌وگو سخنانی را به زبان آورد که با اظهارات کاسپین ماکان، نامزد خانم آقا‌سلطان در تضاد بود. حجازی در توجیه حضورش در صحنه قتل، با توجه به آنکه در آن مکان هیچ‌گونه درگیری و اغتشاشی نبود، می‌گوید: «سر و صدا را در خیابان شنیدیم و تصمیم گرفتیم برویم و ببینیم چه خبر است. خیابان خسروی را تا انتها رفتیم و رسیدیم به خیابان کارگر، جایی که مردم جمع شده بودند. مأموران پلیس ضد‌شورش حدود 50 متر پایین‌تر با موتوسیکلت‌هایشان ایستاده بودند و مردم را عقب می‌راندند. ناگهان گاز اشک‌آور به میان مردم پرتاب شد و مردم وحشت کردند».حجازی گفت که همزمان با پرتاب گاز اشک‌آور، مأموران هم با موتوسیکلت به سمت جمعیت حرکت کردند و جمعیت در طول خیابان خسروی شروع به دویدن کردند؛ «ندا هم در میان آنها بود». او گفت در تقاطع خیابان خسروی و خیابان صالحی، جمعیت به تدریج متفرق می‌شدند و فقط چند نفر ایستاده بودند تا ببینند چه باید بکنند؛ «ناگهان صدای شلیکی شنیدیم. در همان لحظه من برگشتم و دیدم که خون از سینه ندا که در چند متری من ایستاده بود فواره می‌زند».این در حالی است که کاسپین ماکان، نامزد خانم آقا‌سلطان در در این رابطه اظهار داشته بود: " وقتی که این اتفاق افتاد، ندا از درگیری‌ها دور بود، یعنی در خیابان‌های فرعی نزدیک امیرآباد بود. حدود یک ساعتی با استاد موسیقی‌اش در ماشین پشت ترافیک نشسته بود، از گرما و خستگی، کلافه و از ماشین پیاده می‌شود و آن اتفاق می‌افتد. "
این در حالی است که یک منبع امنیتی از به‌دست آوردن سرنخ‌هایی از قاتل ندا آقا‌سلطان در بررسی‌های صورت گرفته پس از قتل وی خبر داده است. منابع آگاه امنیتی همچنان در حال بررسی نقش مبهم آرش حجازی در ماجرای قتل ندا آقاسلطان هستند. اینکه چرا وی 2 روز پس از آغاز اغتشاشات به ایران آمد؛ در صحنه قتل دختری که فورا در تمامی رسانه‌های ضدایرانی منعکس شد، نقش بسیار پررنگی داشت و نهایتا یک روز پس از این ماجرا به انگلستان برگشته و به تشریح ماجرای قتل آقاسلطان، آنگونه که مطلوب رسانه‌های ضدایرانی است، می‌پردازد.
انتشار سریع فیلم کوتاهی از آخرین لحظات زندگی ندا آقاسلطان در فضای اینترنت و سپس در رسانه های جهان و متعاقب آن، افزایش فشارهای سیاسی و تبلیغی علیه جمهوری اسلامی ایران، ما را در کشف سناریوی پنهان این رویداد رهنمون می سازد؛ پروژه ای که علاوه بر نمایان ساختن نقش ددمنشانه گروهک تروریستی منافقین در قربانی کردن افراد بی گناه به منظور «متهم کردن جمهوری اسلامی به ارتکاب جنایات علیه مخالفان» پرده از جنجال و بزرگنمایی رسانه ای غرب و همدستی خرابکاران خارجی در پوشش خبرنگار برداشت تا از طریق "به پرواز درآوردن پرنده ثار" بر دامنه موج سی ساله هجمه به نظام بیافزایند و مردم سالاری را در ایران به چالش کشند.
در این میان، اقدام مهرورزانه و عدالت طلبانه رییس جمهور در ارسال نامه خطاب به رییس قوه قضائیه مبنی بر لزوم «رسیدگی جدی به موضوع قتل و شناسایی عوامل قتل ندا آقاسلطان» خاتمه ای بر شانتاژ تبلیغاتی وسیع رسانه های بیگانه برای بهره برداری های سوء سیاسی و معرفی دست اندکاران این جنایت غیرانسانی محسوب می شود.

-----------------------------------
*پرنده ثار موجودی افسانه ای ست که اعراب جاهلی معتقد بودند هنگامی که فردی از قبیله آنها کشته می شود « روح او بصورت پرنده ای ضجه کنان شب و روز در پیرامون قبیله و دور سر یکایک جوانهای قبیله و زن و مرد قبیله می چرخد و ضجه می کشد و شکنجه می بیند و فریاد می کشد و افراد قبیله اش را به انتقام می خواند و این مرغ, این پرنده, آرام نمی گیرد, تا وقتی انتقامش از دشمن گرفته شود.
(1) : مصاحبه بی . بی . سی با کاسپین ماکان - اول تیر ماه 1388
(2) : مصاحبه اختصاصی ایرنا با کاسپین ماکان – سوم تیر ماه 1388
:: برچسب‌ها: انتخابات

نویسنده : دانشجو
تاریخ : ۱۳۸۸/٤/۱٤