" اتحاد اتحاد اتحاد اتحاد "

صندوق های رای درمخزن مرکز اسناد فارس مربوط به انتخابات گذشته است

صندوق های رای درمخزن مرکز اسناد فارس مربوط به انتخابات گذشته است

دکتر علی اکبر صفی پور، عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از وظایف سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛ شناسایی ، جمع آوری و نگهداری کلیه اسناد و مدارک تولید شده در نهادهای دولتی می باشد.
صبح چهارشنبه برخی از از رسانه ها با بهره گیری از مطالب یک وبلاگ، خبر از کشف تعدادی از صندوق های اخذ رای در ساختمان مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی شیراز دادند.
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس گفت: برگزاری انتخابات در کشور منجر به تولید اسناد و مدارکی می شود که یکی از آنها صندوق های اخذ رای است.
وی اظهارداشت: براساس مواد 77 و 88 آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و نیز تبصره های ذیل آن وماده 62 آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری ، نمونه هایی از ‌صندوق های اخذ رای پس از انجام مراحل اداری و قانونی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران جهت نگهداری دائمی منتقل می شود.
وی گفت: صبح چهارشنبه نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز و استاندار فارس از مراحل پایانی عملیات ساخت و تجهیز این مرکز در شیراز کردند که خبرنگاران و عکاسان رسانه ها هم حضور داشتند.
صفی پور اظهارداشت: در بازدید امروز بخشی از فعالیت های این سازمان در چارچوب وظایف قانونی خود در صیانت و حفاظت اسناد ملی ‌ در محل مخزن تالار مرجع به نمایش گذاشته شده بود که صندوق های اخذ رای انتخابات گذشته هم در همان محل بود.
وی گفت: یکی از صندوق های به نمایش گذاشته شده در مخزن اسناد ، صندوق شماره 6/31 متعلق به مدرسه راهنمایی مطهری حوزه مرکزی - شیراز - فارس و انتخابات سومین دوره شورای اسلامی شهر و روستا می باشد.
وی گفت: مخزن تالار مرجع این مرکز از مدتی پیش تجهیز شده بود که اسناد مهمی به آنجا منتقل شده و در آن مکان نگهداری می شود.
صیفی پور گفت:‌عکس منتشر شده از چهار صندوق اخذ رای در برخی از سایت ها مربوط به محل مخزن تالار مرجع است.
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در پاسخ به این سوال که چرا صندوق های اخذ رای موجود در مرکز اسناد شیراز پلمپ شده می باشد گفت: براساس قانون ، نمونه هایی از صندوق های هر انتخاباتی که در کشور برگزار شده در سازمان اسناد کشور نگهداری می شود و بر همین اساس پس از یک دوره زمانی و بعد از انجام مراحل قانونی ، صندوق هایی با محتویات داخلی خود و پلمپ شده تحویل مرکز اسناد می شود.
وی گفت:‌نگهداری صندوق های اخذ رای در مرکز اسناد ملی مسبوق به سابقه است وهم اکنون ده ها صندوق مربوط به انتخابات های گذشته در مرکز اسناد تهران هم نگهداری می شود که اصحاب رسانه می توانند از این مجموعه بازدید کنند.
:: برچسب‌ها: انتخابات

نویسنده : دانشجو
تاریخ : ۱۳۸۸/٤/۱٠