" اتحاد اتحاد اتحاد اتحاد "

2 کاندیدای معترض نماینده معرفی نکردند؛ شورای نگهبان راسا بازشماری کرد

2 کاندیدای معترض نماینده معرفی نکردند؛ شورای نگهبان راسا بازشماری کرد

هیأت ویژه منتخب شورای نگهبان گزارشی را جهت بررسی روند انتخابات و بازشماری صندوق‌های رأی برای مردم تهیه وارائه کرده است که متن کامل این گزارش به این شرح است:
شورای محترم نگهبان با دو هدف ارتقاء قانون مداری و حفظ حقوق شهروندان به ویژه نامزدهای محترم دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اسلامی ایران و حامیان آنها و افزایش سطح اعتماد عمومی در تاریخ 3/4/1388 طی نامه‌ای از مقام معظم رهبری درخواست کرد با تمدید مهلت قانونی رسیدگی به شکایات موافقت فرمایند، این درخواست مورد قبول و موافقت قرار گرفت. متعاقب آن آیت‌الله جنتی نظر شورای نگهبان را در مورد تشکیل هیات ویژه با حضور حجت‌الاسلام دری‌نجف‌آبادی، ابوترابی، رحیمیان و آقایان افتخار جهرمی، ولایتی، حداد عادل، محمدرضا تابش و خباز به منظور بررسی دقیق روند انتخابات و بازشماری حداقل ده درصد صندوق‌های رأی و گزارش آن به شورای نگهبان، نامزدهای محترم و مردم شریف ایران اعلام نمودند و جناب حجت‌الاسلام ابوترابی نیز مأموریت یافت نظر شورای نگهبان را به اطلاع اعضاء پیشنهادی هیأت ویژه برساند.

ادامه مطلب دارد ...


اعضای هیأت با عنایت به اهمیت موضوع و شرایط خاص کشور و ضرورت افزایش سطح اعتماد عمومی از پیشنهاد شورای نگهبان استقبال نمودند و آقایان دکتر تابش ( رئیس فراکسیون اقلیت مجلس) و خباز عضو محترم فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی ( و عضو برجسته ستاد جناب حجت‌الاسلام کروبی) نیز موافقت نمودند در صورت معرفی از سوی نامزدهای معترض در هیأت ویژه حضور داشته باشند. بر این اساس نامه‌ای از سوی شورای محترم نگهبان برای نامزدهای معترض به چگونگی برگزاری انتخابات، جناب آقای میرحسین موسوی و جناب حجت‌الاسلام کروبی ارسال گردید و ضمن معرفی 6 نفر اعضاء هیات ویژه از آنان دعوت گردید نمایندگان خود را برای شروع کار هیأت ویژه با حضور آنان معرفی نمایند.
صبح روز جمعه 5/4/88 اعضاء هیأت ویژه رسیدگی در یک جلسه طولانی حدود پنج ساعت به اتفاق آراء به این نتیجه رسیدند برای رسیدگی به شکایات و تحقیق در درستی یا نادرستی شبهه تقلب در انتخابات باید اولاً: شکایات نامزدهای محترم بطور دقیق توسط نمایندگان آنان تبیین گردد و ثانیاً راهکارهای راستی آزمایی انتخابات با حضور و موافقت آنان تعریف و مشخص شود.
ثالثاً با حضور ایشان و نمایندگان مورد اعتماد آنان روشهای راستی آزمایی مورد توافق اجرایی گردد و صندوق‌های رأی مورد بازشماری قرار گیرد.
در مرحله‌ای از مذاکرات نکات زیر بعنوان انتظارات یکی از کاندیداهای محترم از شورای نگهبان مطرح گردید.
1 ـ الف: شورای نگهبان میزان دقیق تعرفه‌های چاپ شده را تعیین نماید و میزان تعرفه مازاد در اختیار هیأت مورد اعتماد قرار گیرد.
ب ـ کلیه ته برگ‌ها که حاوی مشخصات رأی دهندگان است در اختیار مجموعه مورد اعتمادی قرار گیرد تا با اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعاتی جمعیتی کشور تطبیق داده شود.
ج ـ یک سوم صندوق‌های بسیار و معادل با کسری از آن مثلا 20 درصد از صندوق‌های ثابت به صورت تصادفی (رندم) بازگشائی و محتوای آن مورد بررسی قرار گیرد.
د ـ صندوق‌های بعضی از استان‌ها که آراء آنها بیش از واجدین شرایط است مثل یزد و مازندران بازشماری گردد.
2 ـ کلیات مفاد بند‌های الف، ب، ج، د مورد قبول شورای محترم نگهبان قرار گرفت البته شورای نگهبان تاکید داشتند در مورد بند " بند " با نظر کارشناسان ذیربط به صورت تصادفی ( رندم) عمل گردد و در صورت مشاهده خلاف تا حصول اطمینان " صحت یا بطلان " ادامه پیدا کند.
بعضی از اعضای هیأت ویژه تا بعدازظهر روز دوشنبه هشتم تیرماه 88 با پیگیری جدی و دیدارها و مذاکرات متعدد با چهره‌های شاخص و موثر دینی و سیاسی به ویژه دو کاندیدای محترم معترض بر چگونگی برگزاری انتخابات از آنان درخواست نمودند با معرفی نمایندگان خود به رسیدگی منطقی و بی‌طرفانه شبهات کمک نمایند و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در بیانیه مورخ 6/4/88 خود ضمن استقبال از تمدید مهلت و تعیین هیئت ویژه ، نامزدهای محترم را به همکاری با هیأت رسیدگی به شکایات و بازشماری آراء دعوت کرد.
متاسفانه هیچ یک از این مذاکرات و تلاشها نتیجه‌ای نبخشید و دو نامزد محترم و معترض در نامه‌های به شورای نگهبان پیشنهاداتی را مطرح نمودند که انجام آن توسط شورای نگهبان مقدور نبود و نهایتا نماینده خود را معرفی ننمودند. در نتیجه در این مرحله شورای نگهبان رأسا تصمیم به بازشماری 10% درصد از صندوق‌های رأی در سراسر کشور گرفت.
در پایان ضمن تشکر و تقدیر از مردم شریف ایران در خلق حماسه ماندگار 22 خرداد 88 توفیق ملت عزیز را در حفظ وحدت و همبستگی ملی و تلاش برای پیشرفت و اعتلای کشور در پرتو رهبری داهیانه رهبر معظم انقلاب اسلامی از خداوند متعال مسألت داریم.
:: برچسب‌ها: انتخابات

نویسنده : دانشجو
تاریخ : ۱۳۸۸/٤/۱٠