" اتحاد اتحاد اتحاد اتحاد "

B.B.C؛کودتا علیه مصدق،آشوب علیه احمدی نژاد

B.B.C؛کودتا علیه مصدق،آشوب علیه احمدی نژاد

1-BBC تنها یک رسانه خبر رسانی نیست، بلکه علناً بازوی مدیریت افکار عمومی دولت انگلستان می باشد. بودجه سرویس BBC در داخل انگلستان از پرداخت الزامی سالیانه برای 'مجوز تلویزیون' توسط شهروندان آن کشور تأمین می شود. اما بودجه BBC فارسی که زیر مجموعه سرویس جهانی BBC است، در ردیف بودجه مستقیم دستگاه های اطلاعاتی (زیر مجموعه بودجه وزارت امور خارجه انگلستان) می باشد.
لُرد ریث، مؤسس بی.بی.سی در سال 1926 خطاب به اصحاب قدرت می گوید: "شما می توانید به ما اعتماد کنید زیرا می دانید که چندان بی طرف نیستیم"! نایجل چاپمن ، مدیر عامل سرویس جهانی BBC در زمان راه اندازی BBC فارسی ، در خصوص ضرورت این شبکه می گوید: "ما باید در مورد نحوه مصرف و استفاده مردم از خبر واقع بین باشیم. ارائه ندادن خدمات تلویزیونی برای مخاطبان فارسی و عرب زبان نظیر بسته بودن دست ما در جنگ برای افکار عمومی می باشد". قابل توجه است که این رسانه به زبانهای دیگری همچون اسپانیایی، پرتغالی، فرانسوی، چینی، و ژاپنی، که قطعاً مخاطب بیشتری دارند، سرویس تلویزیونی ارائه ننموده، اما برای کنترل افکار عمومی فارسی و عرب زبانان چنین سرمایه گزاری کرده و اهتمام می ورزد!
BBC با تخصص و تبحر دیرباز در جنگ روانی، و با به کار گیری مبانی کاربردی روانشناسی، مقاصد و منافع خویش را در خبر سازی، گزینش اخبار منعکس شده، انتخاب هدفمند کارشناسان میهمان و تحلیل گران خبر، و طرح شبهات در بین اخبار، به مخاطبان خود القا می کند. این امر تا به آن اندازه با ظرافت و کارشناسی شده انجام می شود، که استفاده از عبارت "هیپنوتیزم شده" در مورد مخاطبانِ مستمر BBC چندان اغراق آمیز نیست، و در اغلب موارد این امر را با وجهه ای بی طرفانه و مستقل انجام می دهد.
نگاه داری مداوم این وجهه بی طرف برای مخاطبانِ مستمر خود، موجب شده تا رسانه هایی همچون صدای آمریکا که تاکنون به دروغ فاحش و بی پروا علیه نظام جمهوری اسلامی پرداخته اند، برای جذب مخاطب به تکاپو افتاده و در رقابت صریح با BBC ، هر چند ناموفق، به القای وجهه ای بی طرفانه و عادلانه بپردازند. به عنوان مثال در وقایع پیرامون انتخابات اخیر عدم بی طرفی BBC برای بسیاری از مخاطبانش مبرهن شد. برای ترمیم وجهه در این سری از مخاطبان، BBC اخیراً ادعا داشته که در زمان انقلاب اسلامی در ایران، متّهم به طرفداری از تغییر رژیم شاهنشاهی بوده است! این ادعا از همان رسانه ای است که دستور شروع عملیات آژاکس در کودتای سال 1332 علیه دولت دکتر مصدق را با اعلام رمز عملیات در شبکه رادیویی فارسی خود به اغتشاش گران و دست اندرکاران کودتا ابلاغ کرد. محمد رضا شاه تنها پس از شنیدن این پیام از رادیو BBC فرمان عزل مصدق و نصب زاهدی به نخست وزیری را امضاء کرد!

ادامه مطلب دارد...


در واقعه هجوم رژیم صهیونیستی به مردم بی دفاع غزه، BBC به شدت به جانبداری از اسرائیل می پرداخت که مردم و حتی برخی نمایندگان مجلس انگلستان (نمایندگان حزب مخالف دولت) اعتراضات شدید الحنی به بی.بی.سی داشتند. روزنامه نیویورک‌تایمز در این مورد نوشت: "در طول 80 سال گذشته که بی.بی.سی مخاطبان زیادی در داخل و خارج انگلیس داشته است، به ندرت به شدت روزهای اخیر مورد خشم مردم قرار گرفته، که حاصل تصمیم این شبکه خبری در امتناع از پخش برنامه درخواست امدادگران از مردم جهت کمک به مردم غزه می باشد". دان فاستر، یکی از نمایندگان مجلس عوام انگلیس از حزب لیبرال دمکرات نیز اقدام بی.‌بی‌.سی را شرم‌آور توصیف کرد. همچنین جان سنتامو، یکی از رهبران کلیسای انگلیکن انگلیس بی.‌بی.‌سی را به جانبداری از رژیم صهیونیستی و زیر پا گذاشتن اصل بی طرفی رسانه‌ها متهم کرد. همزمان بی.بی.سی خبرهای متعددی منتشر می کرد که ما متهم به خبرنگاری جانبدارانه علیه اسرائیل هستیم!
2-با یک نگاه تحقیقی و آماری به برنامه‌های شبکه فارسی زبان BBC، به راحتی به تناقض آشکار میان آن ادعاها و تبلیغات و رپرتاژ آگهی دست اندرکاران شبکه BBC که قصد دارد خود را به عنوان رسانه‌ای فرهنگی و فعال در امر تفریح و سرگرمی جا بیندازد پی خواهیم برد. سوابق دولت بریتانیا حاکی از این موضوع است که از مدتها پیش بعد از شکست‌های سختی که در مقابل ایران اسلامی در عرصه سیاست‌های خارجی و بین‌المللی خورده است تلاش می‌کند خط فکری خود را از طریق راه‌اندازی رسانه‌ای فارسی زبان به مردم ایران تزریق کند. برنامه‌ریزی دولت انگلیس از طریق شبکه فارسی زبان BBCبرای ایجاد عملیات روانی در خصوص انتخابات ایران مدتها پیش از سوی نهاد رسانه‌ای وزارت خارجه انگلیس شکل گرفته است. مقامات وزارت خارجه بریتانیا از نزدیک و با جدیت مسئله دخالت در امور ایران و انتخابات این کشور را پیگیری می‌کنند. نکته جالب توجه اینکه این شبکـه معمولاً از کـارشناسانی استفـاده می‌کنـد کـه چهـره‌های شناخته شده در عرصه جنگ رسانه‌ای وجنگ نرم Soft war علیه ایران اسلامی هستند. جنگی را که شبکه BBC وارد آن شده است یک جنگ رسانه‌ای به‌منظور جلو‌گیری از انتشار واقعیتهای داخل ایران و کشورهای فارسی زبان است. جنگ رسانه‌ای یکی از برجسته‌ترین جنبه‌های «جنگ نرم» و جنگ‌های جدیـد بین المللی است. در جنگ رسانه‌ای آنچـه که به ظاهر احساس می‌شود، جنگ در بین عناصر و اعضای رسانه‌ها اعم از مفسران، خبرنگاران و مدیران رسانه‌ای است در حالی که در پس این جنگ به ظاهر رسانه‌ای، سیاست رسانه‌ای یک کشور (Media policy) ایستاده است و در پشت پرده شبکه فارسی زبان BBC سیاست کشور بریتانیا و بودجه‌های سری وزارت امور خارجه این کشور نهفته است.
این شبکه با بهره‌گیری از توان و ظرفیت رسانه‌ای خود با یک شیب ملایم و پخش آیتم‌های متعدد اقدام به پیشبرد اهداف انتخاباتی خود در ایران دارد.تلاش این شبکه در چند ماه گذشته این بوده تا با جریان‌سازی و موج‌سازی منفی و دلسرد کننده از شرایط فعلی نظام مقدس جمهوری اسلامی بنیاد‌های اعتماد‌سازی ایرانیان را به نظام و مسئولین سیاسی تخـریب نمایـد و آنـان را دلسرد و در نهایت مردد و بی‌اعتماد سازد. دریک طبقه‌بندی تحلیلی، محورهای برجسته و جریان ساز این شبکه در چند ماه اخیر را می‌توان این گونه برشمرد.
BBC در برنامه‌های تولیدی وخبری خود در راستای بی‌اعتماد‌سازی مردم به نظام، سیستم حکومتی ایران را مبهم و غیر قابل فهم تصویر می‌کند و در ادامه، هجمه‌های تبلیغاتی و جنگ روانی خودرا علیه نهاد شورای نگهبان نشانه گرفته است. BBC خود را دلسوز ملت بزرگ ایران می‌شمارد و درخواست حضور نـاظـران بین‌المللـی بـرای انتخابات، پیشنهاد نهضت آزادی و کمیته صیانت از آرای تعدادی کـانـدیدای مشخص برای جایگزینی شورای نگهبان می‌کند.BBC فارسی به شکلی زیرین و عمیق تـلاش می‌کند تا ساختار و قداست نظام اسلامی را نشانه بگیرد. این شبکه تلاش برای موج‌سازی منفی علیه دستگاه‌های نظارتی کشورو جا انداختن این محور القایی دارد که با وجود شورای نگهبان و تأیید این کاندیدا مردم هرگز نخواهند توانست رئیس جمهور مطلوبشان را انتخاب کنند. شبکه فارسی زبان BBC به ظاهر با تحلیل شعارهای تبلیغات انتخاباتی کاندیدا‌ها سعی نموده به تخریب آنها بپردازد. (جداول 1 تا 4)
بنابراین در مورد آقای محسن رضایی 17/5 درصد اخبار تخریبی، 11/3درصد اخبار حمایتی و 71/2 درصد اخبار خنثی در این شبکه پخش شده است.
در مورد آقای موسوی 0/23 درصد اخبار تخریبی، 65/7 درصد اخبار حمایتی و 32 درصد اخبار خنثی بوده است.
در مورد آقای کروبی 7/6 درصد اخبار تخریبی، 23/1 درصد اخبار حمایتی و 61/2 درصد اخبار خنثی بوده است.
همچنین 84/5 درصد اخبار BBC فارسی در مورد آقای احمدی‌نژاد اخبار تخریبی، 11 درصد اخبار حمایتی و 4/5 درصد اخبار خنثی بوده است.
چهار نمودار فوق نمایانگر رویکرد شبکه BBC فارسی به کاندیداهای اصلی انتخابات ایران طی دو ماه و نیم قبل از برگزاری انتخابات است و با توجه به نمودارهای ذکر شده به نظر می‌رسد شعارهای بی‌طرفی مسئولین این شبکه، ادعایی بیش برای فریب افکار عمومی نیست.البته خبرها،گزارش‌ها و برنامه‌های تخریبی این شبکه پس از انتخابات بیشتر هم شده است.
جمله آخر آنکه : ما ایرانیان درست فکر کرده ایم که BBC بازوی تبلیغاتی حکومت بریتانیا است.

منبع : http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=576378
:: برچسب‌ها: دکتر محمود احمدی نژاد, انتخابات, ایران

نویسنده : دانشجو
تاریخ : ۱۳۸۸/٤/۱٤