" اتحاد اتحاد اتحاد اتحاد "

تنها 30 درصد از توان بسیج تهران در مهار اغتشاشات به کار گرفته شد

تنها 30 درصد از توان بسیج تهران در مهار اغتشاشات به کار گرفته شد

سردار عبدالله عراقی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ در نشست خبری که با حضور رسانه‌های مختلف و در ستاد فرماندهی محمد رسول‌الله برگزار شد، در خصوص اقدامات این سپاه در غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در ایام تابستان گفت: سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ همگان با همه ستادهای استانی به منظور پر کردن اوقات فراغت، رشد و تعالی جوانان و نوجوانان برنامه‌های متنوعی را مد نظر دارد و پیش‌بینی می‌کنیم امسال حدود 2 هزار پایگاه بسیج در تهران در بحث نشاط و تعالی و غنی‌سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان فعالیت داشته باشد که به طور میانگین در هر پایگاه حداقل 100 نفر پذیرفته شده که در ایام تابستان اقدام به غنی‌سازی اوقات فراغت آنها می‌شود.
عراقی مباحث ورزشی در رشته‌های مختلف بنا به وضعیت سنی، جسمی و نوع جنسیت جوانان در اماکن ورزشی در حوزه‌ها،‌اردوگاه‌های قدس و کانون‌های ورزشی سپاه را از جمله برنامه‌های مد نظر برای اوقات فراغت جوانان در تابستان عنوان کرد.
وی با اشاره به فعالیت‌های قرآنی،‌آموزش‌های علمی، فرهنگی و سازندگی اظهار داشت: امروز بسیج فعالیت چشمگیری در زمینه سازندگی دارد که آماده‌سازی مدارس،‌مساجد،‌محرومیت‌زدایی ،‌کمک به مستضعفین و کشاورزان در مناطق محروم از جمله این فعالیت‌ها است.
فرمانده سپاه تهران بزرگ با بیان اینکه در ایام تابستان فعالیت‌های دفاعی و امنیتی نیز برای جوانان و نوجوانان بسیجی در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: در این ایام سعی داریم تا آموزش‌های عقب‌افتاده بسیج را در سطح حوزه،‌پایگاه و گردان‌های عاشورا و الزهرا در اردوگاه‌های آموزشی جبران کنیم.

ادامه مطلب دارد...


عراقی ادامه داد: ‌آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و ایجاد اشتغال که از اهداف اصلی بسیج برای جوانان و نوجوانان است، از طریق آموزش‌های فنی،‌هنری، حرفه‌ای،‌مدیریتی نیز برای جوانان در ایام تابستان در نظر گرفته شده است.
وی به برگزاری اردوهای راهیان نور برای بازدید از مناطق عملیاتی شمال غرب کشور اشاره کرد و گفت: علاوه بر اینها اردوهای زیارتی مانند سفر به مشهد نیز برای جوانان و نوجوانان در نظر گرفته شده است.
فرمانده سپاه محمد رسول‌الله اجرای طرح صالحین را یکی از اهداف اصلی بسیج در ایام تابستان ودیگر روزهای سال عنوان کرد و گفت: این طرح که به منظور عمق بخشی بصیرت دینی، معنوی و سیاسی بسیجیان صورت می‌گیرد در سطح بسیج و به صورت سنتی برگزار می‌شود که مقدمات آن از ماه‌ها قبل فراهم شده و مسئولان آن نیز آموزش‌های لازم را دیده‌اند و این طرح علاوه بر ایام تابستان در دیگر روزهای سال نیز ادامه خواهد داشت و امیدواریم بتوانیم در ایام تابستان 200 هزار نفر را تحت پوشش آموزش بسیج قرار دهیم.
عراقی با بیان اینکه بیش از 5 میلیارد تومان به صورت مستقیم برای این طرح‌ها در نظر گرفته شده است، اظهار داشت:‌اگر منابع انسانی و اماکن را هم مد نظر قرار دهیم، می‌بینیم که سرمایه‌گذاری مناسب و خوبی برای پر کردن ایام فراغت جوانان و نوجوانان بسیجی در ایام تابستان فراهم شده است.
فرمانده سپاه تهران بزرگ در ادامه این نشست خبری به موضوع اغتشاشات و آشوب‌های اخیر درسطح شهر تهران اشاره کرد و گفت: سپاه و زیرمجموعه آن طبق قانون وظیفه حفاظت از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن را بر عهده دارند که بر همین اساس سپاه بخشی از توانایی خود را در بعد نظامی تربیت کرده ونیروهای خود را آموزش داده تا در عرصه‌های مختلف بتوانند از انقلاب اسلامی دفاع کنند.
عراق با اشاره به ناامنی‌های اوایل انقلاب از جمله کردستان، سیستان غائله خلق عرب و آشوب‌های منافقین اشاره کرد و گفت: ‌در طول این سالها ما شاهد بودیم که هر جا نظام اسلامی مورد تهدید قرار گرفته است بسیج و سپاه با تمام قوا به صحنه آمدند و از انقلاب اسلامی دفاع کردند.
وی با اشاره به غائله 18 تیر 78 با بیان اینکه ورود بسیج به عرصه موجب ختم این غائله شد گفت: امسال هم در غائله 30 خرداد بنا بر تصویب شورای عالی امنیت ملی مسئولیت بر عهده سپاه و بسیج قرار گرفت مجموعه سپاه تهران بزرگ به عنوان بازوی اجرایی سپاه پاسداران در تهران به کمک نیروی انتظامی وارد عرصه شد و بر اساس تقسیم کاری که صورت گرفت از ساعت 14:30 روز شنبه 30 خرداد مجموعه بسیج، سپاه و نیروی انتظامی در سطح تهران گسترش یافت.
فرمانده سپاه تهران بزرگ ادامه داد: از ساعت 15:30 همان روز بود که شاهد شکل‌گیری تجمعات غیرقانونی و تحریک مردم و کشاندن آنها به خیابان‌ها از سوی کسانی بودیم که در برابر قانون ایستاده بودند.
عراقی خاطرنشان کرد "‌ابتدا با ابزار قانونی و بدون درگیری مردم را از غیرقانونی بودن این تجمعات مطلع کردیم و از آنها خواستیم پراکنده شوند و با این کار حساب مردم را از اوباش و اغتشاشگران جدا کردیم.
وی تصریح کرد: عده‌ای کثیری از مردم با این آگاه سازی بسیج صف خود را از اغتشاشگران جدا کردند و عده کمی که ماندند از نظر مجموعه نیروهای امنیتی به دنبال ماجراجویی و اغتشاش بودند چرا که علیرغم فرصتی که به آنها داده شد از صحنه خارج نشدند.
وی خاطرنشان کرد:‌سپاه و بسیج در وهله اول با کسی برخورد نکرد اما وقتی تخریب ،‌آتش زدن، مزاحمت برای مردم و پرتاب سنگ که فیلم‌هایش موجود است ، شروع شد وارد عمل شدیم.
فرمانده سپاه محمد رسول الله یادآور شد:‌ما از پیش مراکزی را که احتمال تجمع در آنها رامی‌دادیم مورد بررسی قرار دادیم و معلوم شد که گروهی از قبل سنگ‌هایی را در بسته‌بندی‌های مختلف در سطل‌های زباله جاسازی کرده بودند تا در زمان اغتشاش بتوانند از آن استفاده کنند و سپاه، بسیج و نیروی انتظامی به طور کامل در جریان امر قرار داشتند.
عراقی گفت: در این میان برخی از افراد از پشت‌بام‌ها آجر،‌آب جوش و اسید بر سر مردم می‌پاشیدند و برخی نیز از میان جمعیت اقدام به تیراندازی کردند که با دستگیری آنها رد پای خط نفاق، نیروهای پژاک و سلطنت‌طلب‌ها و افراد ضد انقلاب معلوم شد.
عراقی خاطرنشان کرد: حتی برخی از این اراذل واوباش به حوزه 117 بسیج حمله کردند و اقدام به تخریب درب ورودی و آتش زدن ماشین در آنجا کردند که با سد نیروهای بسیج برای حفاظت از آن پایگاه روبرو شدند.
وی گفت: نیروهای بسیجی سه ساعت و نیم به این افراد اخطار می‌دادند که اینجا یک پایگاه نظامی است و بر اساس قوانین نظامی اگر کسی به آنجا حمله کند مدافعان می‌توانند به سویشان تیراندازی کنند.
فرمانده سپاه محمد رسول الله با بیان اینکه فیلم درگیری‌ها در حوزه 117 بسیج نیز در اختیار ما است گفت: این افراد با حمله به سوی این پایگاه علاوه بر تخریب درب ورودی آنجا و اقدام برای ورود دست به تیراندازی با کلت زدند و نیروهای بسیج نیز تعداد تیر مشقی و گازی و تیر هوایی شلیک کردند.
عراقی اظهار داشت: مادر و دختری که در مهد کودک آن حوالی کشته شدند بر اساس تحقیق دادستانی زاویه تیرخوردنشان از محل حوزه بسیج نبوده است.
وی با بیان اینکه بسیج تکلیف دارد تا با این گونه اغتشاشات برخورد کند، اظهار داشت:غیرت بسیجی اجازه نمی‌دهد اراذل و اوباش واغتشاشگران بخواهند در کشورمان هر کاری که خواستند بکنند.
وی گفت: اگر کسی به دنبال احقاق حق خود است باید از طریق قانونی عمل کند و مجموعه بسیج بنابر ماموریت خود اجازه نمی‌دهد اغتشاشگران در خیابان برای مردم مزاحمت ایجاد کند.
فرمانده سپاه تهران بزرگ با بیان اینکه افراد زیادی در این درگیری‌ها دستگیر شده‌اند گفت: در اغتشاشات روز 30 خرداد که یکی از بی‌سابقه ترین اغتشاشات بود 600 نفر از نیروهای بسیج زخمی و 8 نفر شهید شدند.
عراقی تصریح کرد: حتی اغتشاشگران یکی از مجروحین را از داخل آمبولانس پیاده کرده و با ضربات چاقو به شهادت رساندند در حالی که آمبولانس‌ها حتی در جنگ‌ها نیز دارای مصونیت هستند و یا اینکه یکی از جانبازان 60 درصد را که به همراه خانواده خود بود تا مرز شهادت کتک زدند.
عراقی ادامه داد : در ساعت 21:30 همان شب با تلاش نیروهای بسیج، سپاه و نیروی انتظامی اغتشاشات جمع شد و وضعیت سفید اعلام گردید.
وی ادامه داد: روز 31 خرداد نیروهای بسیج، سپاه و نیروی انتظامی با کمک سپاه سیدالشهدای استان تهران در مراکز مختلف، میادین و خیابان‌های اصلی مستقر شدند و با توجه به این عملکرد شاهد اتفاق و حادثه‌ای در آن روز و پس از آن نبودیم.
وی گفت: در روزهای بعد عده‌ای سعی داشتند با تجمع در خیابان کریم‌خان، میدان هفت تیر و میدان بهارستان دست به تجمع غیرقانونی بزنند که با هوشیاری نیروهای امنیتی از این کار آنها جلوگیری شد.
عراقی با بیان اینکه بسیجی نام و نشان و فرمانده دارد،‌گفت برخی سعی کردند تا به نام بسیج در میادین و خیابان‌ها با مردم برخورد کنند که ما متوجه این عمل آنها شدیم و حتی برای بسیجیان خود کاورهای مخصوصی در نظر گرفتیم.
عراقی ادامه داد: ‌اگر کسی ادعا می‌کند که نیروهای بسیج به صورت غیرقانونی با آنها برخورد کرده‌اند و خسارتی دیده‌اند ما کمیسیونی در سپاه تهران بزرگ داریم که می‌توانند به آن مراجعه کنند و اگر حق با آنها باشد ما موضوع را پیگیری کرده و علاوه بر جبران خسارت با نیروی متخلف نیز برخورد می‌کنیم.
وی اظهار داشت: گروهی از اوباش از مناطق مختلف تهران و یا خارج از تهران با قمه و صورت پوشیده در این اغتاشاشات حضور داشته که به صورت جدی با آنها برخورد شد.
فرمانده سپاه محمد رسول‌الله با بیان اینکه در مجموع بسیج تهران بیش از هزار نفر دستگیر شده بودند خاطرنشان کرد: در همان ابتدای کار با بررسی افراد دستگیر شده و بی‌گناهی عده‌ای از آنها که تنها بر حسب کنجکاوی در صحنه حضور داشتند آنها را دستگیر کرده و تعداد 100 نفر که قبلا دارای پرونده بودند، و حتی برخی از آنها با خارج ارتباط داشته و در درگیری‌های دیگر نقاط کشور حضور داشتند به مقامات بالاتر ارجاع دادند.
عراقی با تاکید بر اینکه نظام جمهوری اسلامی کسانی را که موجب شکل‌گیری و سازماندهی این فتنه‌ها شده‌آند را مورد پیگرد قرار خواهد داد گفت: اینها از فضای باز جامعه استفاده کردند که در روز 2 خرداد همین سال شاهد بودیم که در ورزشگاه آزادی تجمع کردند و نظام اسلامی به واسطه کرامت خود به آنها اجازه ادامه کار داد و دیدیدم که تجمعات آنها یک روز قبل از انتخابات نیز ادامه داشت.
عراقی با تاکید بر مسالمت‌آمیز بودند تجمعات هواداران تا قبل از انتخابات گفت: این تجمعات باعث شورآفرینی در انتخابات می‌شد اما در عصر همان روز رای‌گیری که حتی شمارش آرا تمام نشده بود، برخی با پیش‌بینی اینکه در این انتخابات پیروز می شوند در خیابان‌ها تجمع کردند که در وهله اول نظام اسلامی به دلیل همان رافت و کرامت خود با آنها برخورد نکرد تا اینکه آنها اقدامات غیرقانونی خود را ادامه دادند و نهایتا مجبور شدیم تا با استفاده از قوه قهریه با آنها برخورد کنیم.
فرمانده سپاه محمد رسول‌الله با بیان اینکه نظام از همان روز اول قدرت و اقتدار برخورد با آنها را داشت ولی با آنها مدارا می‌کرد گفت: بسیج توان بالایی دارد و ما در این اغتشاشات تنها 30 درصد از توان بسیج تهران را به کار گرفتیم اما با توجه به تجربیاتی که در این اغتشاشات به دست آمد و متناسب با آنها تجهیزات،نحوه آموزش و فرماندهی این 30 درصد از بسیج را ارتقا خواهیم داد.
:: برچسب‌ها: سپاه, ایران

نویسنده : دانشجو
تاریخ : ۱۳۸۸/٤/۱٤